);

Ustalenie ojcostwa – a jeśli to nie moje dziecko?

By filip 6 lat agoNo Comments
Home  /  detektyw24.pl  /  Ustalenie ojcostwa – a jeśli to nie moje dziecko?
Ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa – a jeśli to nie moje dziecko?

 

Nie dla wszystkich mężczyzn chwila, w której dowiadują się, że zostaną ojcem jest szczęśliwym momentem. Często przepełnia ich lęk, strach oraz niepewność czy na pewno to moje dziecko. Brak podobieństwa, podejrzenie zdrady lub nakłonienie do spełniania obowiązku alimentacyjnego skłania do podjęcia radykalnych kroków. Z roku na rok do sądów wpływa coraz więcej wniosków o ustalenie ojcostwa. Kto może nam w tym pomóc? Jak wygląda procedura ustalenia ojcostwa? Kto może złożyć wniosek do sądu? Czy samodzielne badanie DNA jest wiarygodne?

Laboratoryjne ustalenie ojcostwa  

Niepewność co do ojcostwa może rozwiać profesjonalne badanie DNA przeprowadzone w specjalistycznej placówce laboratoryjnej. Jest to  najskuteczniejsza metoda naukowa na udowodnienie kto jest biologicznym ojcem dziecka, gdyż  dziedziczy ono połowę genów po ojcu i połowę po matce. Badanie to opiera się na pobraniu próbek na podstawie których określa się profil genetyczny. Następnie profile te są poddawane analizie porównawczej. Otrzymane w ten sposób wyniki można wykorzystać w sądzie jako dowód w ustaleniu ojcostwa lub wszczęcie sprawy rozwodowej. Istotny jest profesjonalizm ośrodka laboratoryjnego. Mniejsze placówki chcąc niwelować koszty unikają wdrażania procedur bezpieczeństwa.  Obecność drugiego pracownika w trakcie wykonywania badania DNA, kontrola sprzętu laboratoryjnego oraz kontrolowanie jakości przeprowadzonych badać mogą mieć ogromny wpływ na uzyskane wyniki. Wybierając ośrodek, w którym  przeprowadzone będą wyżej wymienione badania nie należy sugerować się ceną lecz jakością oferowanych usług.

Domowe testy nie zawsze pewne  

Domowy test na ojcostwo można zamówić przez internet mailowo lub telefonicznie. Zestawy do pobrania próbek można także zakupić w niektórych aptekach lub placówkach medycznych. Zestaw składa się z rękawiczek, instrukcji  oraz specjalnych patyczków zwanych wymazówkami. Laboratoria oferują dyskretną paczkę ( wysyłaną na adres zamieszkania bez loga co sprawia, że nikt nie domyśla się co jest w środku ) oraz wysyłkę do paczkomatu lub punktu odbioru.  Pobranie próbek odbywa się w zaciszu własnego domu, w sposób szybki, bezbolesny i komfortowy. Aby badanie było rzetelne należy w sposób odpowiedni pobrać i zabezpieczyć próbki, w przeciwnym razie wyniki nie są dostatecznie wiarygodne. Wymazy niezbędne do badania pobiera się poprzez pocieranie wymazówką  wewnętrznej strony policzka. Badanie to można wykonać u dziecka już w drugiej dobie po urodzeniu.

Test DNA można wykonać również z innych próbek np. włos z cebulką lubi używane rzeczy takie jak szczoteczka do zębów, gryzak, smoczek itd. Próbki te powinny być odpowiednio zabezpieczone np. umieszczone w czystym plastikowym pojemniku i włożone w czystą kopertę. Dobrze pobrane wymazy oraz próbki można wysłać pocztą lub kurierem do konkretnego laboratorium. Wyniki domowego testu na ojcostwo są dostarczane w sposób określony przez klienta. Najczęściej jest to mail, poczta lub w formie informacji telefonicznej. Wyniki badania na ojcostwo jednoznacznie wskazują czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.

 

ustalenie ojcostwa
ustalenie ojcostwa

 

Procedura sądowa 

Zgodnie z Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Art. 62 „Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem …..

Więcej na Blogu Detektywa Spy24

Categories:
  detektyw24.pl, spy24.pl
this post was shared 0 times
 100
About

 filip

  (12 articles)