);

Rozwód – powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom

By filip 7 lat ago1 Comment
Home  /  detektyw24.pl  /  Rozwód – powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom

Rozwód – powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom

 

     Z czym kojarzy nam się rozwód? Na pewno z nieprzyjemną sytuacją wynikającą z bardzo wielu życiowych wydarzeń. Rozpad pożycia małżeńskiego to dla dwojga ludzi bardzo trudny czas. Wiąże się z dużym dyskomfortem i wymaga ogromnego nakładu energii. Często, już sam fakt rozpadu związku jest dużym psychicznym obciążeniem dla tych, którzy zdecydowali się rozstać i formalnie wziąć rozwód. Oczywiście dwoje dorosłych ludzi może rozwieść się szybko i bezboleśnie ale co w przypadku kiedy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci?. Czy wtedy sprawa jest również łatwa i prosta ? Od 2015 roku sąd zaktualizował nowelizację praw co do władzy rodzicielskiej. Niegdyś, kiedy rodzice nie potrafili dojść do konsensusu w kwestii sprawowania opieki nad dziećmi, sądy były zmuszane do wyboru jednego rodzica i powierzyły władze rodzicielskie właśnie jemu. Taka decyzja, automatycznie powodowała ograniczenie prawa drugiemu z rodziców co do współdecydowania o ważnych sprawach życia dziecka, wyboru szkoły, w jaki sposób ma być leczone, czy wyjazdów za granicę. Od 28 sierpnia 2015 roku sąd nie jest już zobowiązany do decydowania komu należy powierzyć w pełni władzę rodzicielską a komu należy ją zmniejszyć. W tej chwili wymiar sprawiedliwości poddaje w decyzję fakt powierzenia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom i to z zachowaniem wszystkich praw spoczywających na obojgu rodzicach jednakowo. Wcześniej podejmowana decyzja, która obejmowała pełne rodzicielstwo tylko przez jednego rodzica, było bardzo krzywdzące dla dziecka. Ograniczanie praw jednemu z rodziców, który wykonywał swe obowiązki starannie i z należytą uwagą było działaniem na niekorzyść małoletnich. Takie decyzje wynikały z konfliktów współmałżonków, którzy nie byli w stanie porozumieć się co do swoich dzieci. Często w grę dochodziła chęć zemsty, a dobro dziecka nie było kompletnie brane przez nich pod uwagę. Już sam fakt, że rozwód rodziców ma zły wpływ na psychikę takiego małego dziecka, i stanowi ogromne obciążenie emocjonalne, a więc z perspektywy czasu jest to duży krok w kierunku dzieci, dla których dobro liczy się najbardziej.

      Sytuacja, w której dziecko jeszcze do niedawna mieszkało z obojgiem rodziców ma charakter wymiarowy. Rozpad rodziny jest dość nieprzyjemnym wydarzeniem i zakorzenia się w głowie małego dziecka już na zawsze. Dlatego izolacja od jednego z rodziców jest dodatkowym stresem, z którym musi sobie radzić ta mała istota. Dzieci bardzo mocno przeżywają brak jakiegokolwiek z rodziców dlatego powyższa decyzja miała na celu obniżyć fundowany stres samą sytuacją co do rozwodu rodziców. Wymienione wyżej problemy zostały zmniejszone co do wcześniejszych decyzji sądów najwyższych. Dzieci po rozwodzie rodziców powinny jak najmniej odczuwać skutki zaistniałej sytuacji. Wiadomym jest, że nie da się całkowicie uniknąć goryczy, żalu, rozpamiętywania i całego wachlarza niemiłych emocji, które buzują w małym dziecku, ale nowa zasada powierzenia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom znacznie ułatwia przejście przez trudną sytuację rodzinną. Sąd oczywiście nadal może zmniejszyć powierzoną władzę rodzicielską jednemu z rodziców jeśli uzna, że dziecko chce być w pełni wychowywane przez konkretnego rodzica, ale teraz ma do wyboru dwie opcje a nie tylko jedną. Tutaj interes dziecka stoi na pierwszym miejscu. Ma ono prawo do tego, aby wychowywali go oboje rodzice jak dotychczas. Oczywiście w dalszym ciągu dziecko będzie przebywać na stałe z jednym z rodziców, ponieważ nie wydaje się rozsądne aby 2 tygodnie spędzało z ojcem a kolejne 2 tygodnie w miesiącu z matką. To mogłoby znacznie zachwiać jego życiem osobistym i destabilizować jego dalszy normalny, zdrowy rozwój. To rozwiązanie, w którym oboje rodziców posiada takie same prawa względem dziecka wydaje się być najbardziej rozsądną drogą. Pamiętajmy, że każdy rodzic ma prawo a zarazem obowiązek utrzymywać kontakty ze swoimi dziećmi. Dlatego odwiedzanie go, zabieranie na wspólne wycieczki, spacery, spędzanie z nim wolnego czasu i wszelka aktywność jest obowiązkiem i prawem każdego ojca i każdej matki. Dobro dziecka jest najważniejsze i należy się nim kierować pod każdym względem. Dla dobra ogółu, warto, aby rodzice doszli do porozumienia pomiędzy sobą, co do sposobu sprawowania opieki rodzicielskiej już po rozwodzie. Oszczędzi to takiemu dziecku stresu i kolejnych cierpień.

Plan wychowawczy można ustalić wspólnie. Najważniejsze rzeczy, które powinny zostać w nim zawarte to:

– kto będzie sprawował opiekę na dzieckiem ?

– z kim dziecko będzie mieszkać ?

– jak będą wyglądać kontakty dziecka z drugim rodzicem (w tygodniu, weekendy, wakacje i święta) ?

– w jaki sposób będą wyglądały ponoszone wydatki przez rodziców co do dziecka ?

– istotne są sposoby podejmowanych decyzji co do dalszej edukacji i innych kursów edukacyjnych (w grę wchodzą również decyzję co do leczenia i wyboru odpowiedniego lekarza).

 Podsumowując zmiany, które zostały wprowadzone, wydają się być w pełni słuszne i uzasadnione. Widać, że mają one na celu chronić interesy małoletnich dzieci, dla których porażka rodziców nie będzie tak ciężkim doświadczeniem życiowym.

 

Categories:
  detektyw24.pl, spy24.pl
this post was shared 0 times
 200
About

 filip

  (12 articles)