);

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

By filip 7 lat agoNo Comments
Home  /  detektyw24.pl  /  Uprowadzenie dziecka przez rodzica
Uprowadzenie Rodzicielskie

Ciekawy artukuł z bloga detektywa spy24.pl

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

 

 

Mogłoby się wydawać, że jest to sytuacja niemożliwa, wręcz nie do wyobrażenia. A jednak, spotykamy bardzo wiele historii, które pokazują, że rodzice nie potrafią współpracować między sobą gdy po rozwodzie, któreś z nich przejmuje opiekę nad dzieckiem.

Uprowadzenie Rodzicielskie
Uprowadzenie Rodzicielskie

 

Trudno jest ocenić sytuację z boku, trzeba by wejść w historię rodziny aby poznać wszystkie czynniki, które pozwolą ocenić, z kim dziecko chce spędzać noce a z kim dnie. Sąd często rozstrzyga wyroki na korzyść matki, która sprawuje w pełni władzę rodzicielską, a np. Ojciec ma ustalone tzw. ‘widzenia’ z dzieckiem. Co w przypadku, kiedy rodzicowi nie odpowiada taki motyw wychowywania dziecka i stanowi to dla niego zbyt mało czasu, aby zacieśniać więzi z własnym potomstwem? Wtedy rodzic składa wnioski i apelacje, odwołuje się od wyroków sądowych, walczy o większe prawa do dziecka. Znając mechanizm działania naszych sądów, czasem rozprawa trwa rok, a zanim stanie na wokandę, musi minąć jakiś okres, często jest to kilka miesięcy. Taki rodzic, sfrustrowany i tracący nadzieję na wyprostowanie sytuacji, decyduję się na dosyć poważny krok jakim jest uprowadzenie własnego dziecka z dala od drugiego rodzica. Często wynika to z braku sił o dalszą walkę o opiekę w polskim sądownictwie. Jest to katorżniczy proces a konsekwencje kiedy rodzic działa wbrew prawu, trudne do wyciągnięcia. Taka sytuacja rodzi konflikt, dlatego warto dowiedzieć się co na ten temat mówi prawo rodzinne.

 

Jeśli jeden z rodziców ma ograniczone prawa rodzicielskie i decyduję się na powyżej opisany krok mamy do czynienia z uprowadzeniem. Sytuacja ta zaczyna się w chwili, kiedy to sąd bardzo często dzieli opiekę na dwoje rodziców. Rzadko kiedy przyznawana jest on na równi co do obojga rodziców. Porozumienie między małżonkami jest trudne do uzyskania, dlatego wyrok zawsze działa niekorzystnie na którąś ze stron. Oczywiście wedle prawa rodzicielskiego, kiedy podział władzy rodzicielskiej jest taki sam dla jednego jak i dla drugiego rodzica, również dochodzi do sytuacji,
w której między małżonkami istnieje brak porozumienia, i jedno z nich bez konsultacji z drugim, zabiera dziecko nie informując przy tym, że nie wróci na noc, bądź wyjeżdża z rodzicem na wakacje. Często jeden z rodziców nie wyraża zgody na takie zachowanie zatem jest to uprowadzenie małoletniego dziecka, które nie jest w stanie jeszcze samo decydować. Sąd w tym wypadku nie może w żaden sposób zareagować, ponieważ w świetle prawa nie ma to charakteru kryminalnego.

W tym wypadku oboje rodziców posiadają władzę rodzicielską zatem tylko oni pomiędzy sobą powinni dojść do konsensusu.

Przeczytaj więcej na spy24.pl

Categories:
  detektyw24.pl, spy24.pl
this post was shared 0 times
 200
About

 filip

  (12 articles)