Jak wybrać dobrego detektywa? – na co zwrócić uwagę?
Szukam dobrego detektywa – takie hasła można często znaleźć na forach i portalach branżowych w Internecie. Jednak mało kto zastanawia się jak zweryfikować, czy osoba podająca się za śledczego faktycznie pomoże rozwiązać problem.
Bardzo często podstawą wyboru jest zaproponowana cena lub polecenie przez znajomego. O ile to drugie kryterium (renoma agencji) jest jak najbardziej słuszne, o tyle kosztem usługi nie należy się kierować. Niższa cena, niż obowiązujące na rynku stawki, może świadczyć o tym, że detektyw nie ma licencji lub nie działa legalnie (nie prowadzi działalności). Takie osoby zazwyczaj też niechętnie podpisują umowy. W razie konieczności trudno udowodnić swoje racje, bo umowa nie precyzuje wystarczająco dokładnie do czego zobowiązały się strony.
Profesjonalny detektyw nie tylko jest w stanie się wylegitymować licencją (wydawaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji). Bardzo często potrafi również potwierdzić swoje doświadczenie referencjami lub zakończonymi z sukcesem sprawami. Zatrudniając taką osobę do rozwiązania naszego problemu, mamy pewność, że jej działania będą zgodne z prawem, a dostarczone dowody będzie można przedstawić w sądzie.
Przed ewentualnymi kłopotami z rzetelnym wykonaniem usługi chroni podpisana umowa. Każda agencja detektywistyczna musi mieć również wykupione ubezpieczenie OC, z którego pokrywane są ewentualne szkody.
Licencjonowany detektyw powinien porozmawiać z klientem, poznając jak najwięcej szczegółów dotyczących zlecenia. Nawet niezbyt ważne szczegóły mogą naprowadzić na właściwy trop. W trakcie spotkania, powinien również przedstawić swoje pomysły na dotarcie do informacji i wybrać metodę działania. Ustalenia zapisuje się w umowie, którą podpisują obie strony. Na pobraną zaliczkę detektyw ma obowiązek wystawienia faktury.
Efektem prac detektywa jest zazwyczaj raport ze śledztwa, w którym powinny się znaleźć informacje o podjętych działaniach i ich skutkach, a także materiały dodatkowe (np. fotografie, nagrania, filmy).